Naučné stezky Plzeňska jako prvek environmentální výchovy
Fáze udržitelnosti projektu
Udržitelnost projektu navázala na projekt v roce 2012, kdy každý školní rok po dobu pěti let se vždy noví nastupující žáci primy v prvním pololetí šk. roku nejdříve teoreticky seznámili s projektem, a to prostřednictví práce ve třídě s prac. listy, interaktivními cvičeními či videi z jednotlivých tras, a pak formou terénní práce v druhém pololetí šk. roku procházeli NS Plasy – jarní variantu a pracovali s pracovními listy. V následujícím šk. roce – prvním pololetí pak již jako žáci sekundy dokončily NS Plasy – podzimní variantu. Projekt sám po dobu udržitelnosti byl prezentován také na Dnech otevřených dveří, prostřednictvím semináře s pedagogy na SŠ Kralovice, či na prezentaci projektů na SŠ a SOU Škvrňany pod záštitou Plzeňského kraje. V průběhu udržitelnosti byly vykazovány jednotlivé monitorovací zprávy za příslušné období, které byly bez připomínek schváleny.
V současné době využívají žáci a jejich vyučující odborné publikace nejvíce v předmětech biologie, zeměpis/geografie a chemie. Využíváno je i technické zařízení zakoupené v součinnosti s projektem, některé části vzhledem k věku je zapotřebí renovovat, neboť byly nejčastěji pořízeny v letech 2010 a 2011.
O tom, že se udržitelnost projektu blíží ke svému konci, budeme informovat také v plaském Zpravodaji.
Základní informace o projektu
Realizační tým ve složení RNDr. Jitka Kloučková, Mgr. Milan Oravec, Mgr. Petra Poláková a Mgr. Eva Kebortová vypracoval projekt, který se zaměřuje na prohloubení průřezového tématu Environmentální výchova včetně mezipředmětových vztahů ve výuce nižšího stupně osmiletého gymnázia.
Tak, jak nápadů přibývalo, vykrystalizoval se projekt, jehož cílem je praktické využití stávajících naučných stezek v okolí Plas, Žihle a Plzně pro exkurze žáků nižšího stupně osmiletého gymnázia a vyššího stupně základních škol.
Výstupem projektu jsou výukové materiály (pracovní listy, klíče k jejich řešení, interaktivní klíče k řešení pro využití na interaktivní tabuli, metodiky pro učitele a film o každé variantě naučné stezky). Celkem na šesti stanovištích každé ze čtyř vybraných naučných stezek (NS Zábělá, NS Sigmondova, NS Cesta slovanských bohů a Odlezelské jezero, NS Plasy) na jaře a na podzim mohou žáci zpracovat na speciálních pracovních listech zadané úkoly z předmětů zeměpis, biologie, chemie, český jazyk, dějepis a společenské vědy. Využívají přitom i nejmodernější techniku, jako digitální fotoaparáty, digitální kameru k zaznamenávání důležitých procesů, GPS pro potřeby vyhledávání daných úkolů v terénu. Výsledky pak mohou zpracovat v laboratoři školy, k čemuž slouží digitalizované mikroskopy a jiné moderní pomůcky. Závěrečné hodiny patří vyhodnocení a kontrole (dle interaktivních klíčů) a prezentacím na interaktivní tabuli.
Vytvořené výukové materiály jsou k dispozici v tištěné podobě ve formě brožury k odebrání zdarma (až do vyčerpání zásob) pro všechny základní školy a gymnázia Plzeňského kraje.
Kontaktní adresa:
Mgr. Petra Poláková
Gymnázium a Střední odborná škola, Plasy
Školní 280
331 01 Plasy
telefon: 373 322 134
e-mail: info@gsplasy.cz, polakova@gsplasy.cz
K dispozici jsou tyto publikace (včetně CD s interaktivními klíči a DVD s filmem o stezce):
NS Zábělá – jarní varianta
NS Zábělá – podzimní varianta
NS Sigmondova – jarní varianta
NS Sigmondova – podzimní varianta
NS Cesta slovanských bohů a Odlezelské jezero – jarní varianta
NS Cesta slovanských bohů a Odlezelské jezero – podzimní varianta
NS Plasy – jarní varianta
NS Plasy – podzimní varianta
Vytvořené výukové materiály jsou také k dispozici ke stažení v elektronické podobě na této webové stránce.
Splnili jsme to, co jsme si hned na začátku vytkli: motivovat žáky ke studiu, zpřístupnit jim výukový proces jinou, zábavnější formou, maximálně propojit více předmětů a tím hledat souvislosti mezi nimi, zapojit i moderní metody včetně podpory informačních a komunikačních technologií ve výuce a v neposlední řadě vést žáky k aktivní účasti na ochraně a utváření životního prostředí.
Doufáme, že se nám to podařilo.
text: Mgr. Eva Kebortová a Mgr. Milan Oravec
foto: RNDr. Jitka Kloučková a Mgr. Milan Oravec
(2010 – 2012)
Realizační tým projektu (na fotce zleva):
Mgr. Eva Kebortová
RNDr. Jitka Kloučková
Mgr. Petra Poláková
Mgr. Milan Oravec
Rozpočet projektu: 1 880 876,- Kč